Thursday, March 20, 2014

A sarlatán választási álszakértő

A választási rendszert nagyvonalakban sem ismerő elemző "érdekes" elemzése jelent meg ma a NolBlog-on.

Csak a tájékoztatás érdekében:

  • a háromból vagy annál több pártból álló koalíciók számára a bejutási küszöb egységesen 15 %,

  • az egyfordulós, listás választási rendszer kifejezés teljesen értelmetlen, egy listás választási rendszer mindig egyfordulós,

  • hamis beállítás, hogy a Fidesz azért nyer, mert 40 %-a van és a többi 60 % nem egységes, valójában az nyer, akinek a legtöbb szavazata van, s a Fidesz 40 %-a nem Isten csapása, hanem a választói akarat,

  • félrevezető az "országossá tett listás rendszer" kifejezés, valójában eddig is volt országos lista a területi listák mellett.


Lássuk mik a valódi változások az idei választási rendszerben a 4 évvel ezelőttiekhez képest:

  • az egyéni választókerületek száma 176-ról 106-ra csökkent,

  • az egyéni választókerületekben eddig második forduló volt, ha egyik jelölt sem szerezte meg az abszolút többséget, most már csak egy forduló van, melyben a relatív többség mandátumot ad,

  • megszűnt a 20 területi lista, melyre eddig szavaztuk, helyett egyetlen országos listára szavazunk,

  • a listás mandátumok száma 210-ről 93-ra csökkent,

  • a nemzeti kisebbségek kedvezményes mandátumra jogosultak: ezzel akkor élhetnek, ha meg tudják szerezni az normál mandátumhoz szükséges szavazatszám negyedét - ez a mandátum a 93 listás mandátumból kerül kiosztásra, gyakorlatilag ez szinte biztosan egy darab mandátumot jelent a cigány kisebbségnek (pontosabban a fideszes Lungo Dromnak), a többi 12 elismert kisebbségnek nincs elegendő szavazója a kedvezményes mandátumhoz sem,

  • töredékszavazat eddig csak az egyéniben vesztes pártoknak járt, most  a győztesnek is jár már, "felesleges" szavazatai után.


Nem igaz, hogy az egyfordulós egyéni körzeteknek köszönhetően az összes egyéni helyet a legnagyobb párt viszi el, ez csakis a körzet erőviszonyaitól függ. Mivel a Fidesz jelenleg gyengébb, mint 2010-ban, szinte kizárt, hogy minden körzetet megnyerjen. Valójában a ballib ellenzék szövetségese e játszmában a Jobbik, hiszen ahol erős a Jobbik (magyarul: ahol sok a cigány), ott a Jobbik elvesz szavazatokat a Fidesztől, ami miatt a ballib szövetség jelöltje győzhet.

Ami a választási rendszer aránytalanságát illeti, DIREKT ilyenre lett tervezve a magyar választási rendszer 1989-ban a kerekasztal-tárgyalásokon, a stabilitás érdekében. Így a német választási rendszer lett bevezetve, de a német rendszer arányosítási eleme NÉLKÜL. Emiatt pl. 1994-ben volt az eddigi legnagyobb aránytalanság, amikor a győztes MSZP a szavazatok 31 %-ával megszerezte a mandátumok 54 %-át.

A mostani, új választási rendszer kb. 5-10 %-kal tovább növelte ezt az aránytalanságot.

Továbbra is az nyer, aki a legtöbb szavazatot kapja, azaz téves minden olyan következtetés, hogy  a Fidesz legyőzhetetlen a választási rendszer miatt.

3 comments:

  1. "az egyfordulós, listás választási rendszer kifejezés teljesen értelmetlen, egy listás választási rendszer mindig egyfordulós,"
    Egyáltalán nem értelmetlen, mivel ellentmondást nem tartalmaz. Legfeljebb túl részletes és terjengős.

    Valóban továbbra is az nyer, aki a legtöbb szavazatot kapja, viszont a jelenlegi erőviszonyok mellett egyértelműen mégjobban a fidesz felé billent a mérleg nyelve. Továbbá elég nagy baj az, hogy tovább nőtt az aránytalanság.

    A választási rendszer rossz volt, és valóban hozzá kellett nyúlni. Azonban mint minden erővel végrehajtott érdemi konzultáció nélküli fidesz intézkedés, nemhogy javított volna, csak rontott a helyzeten.

    ReplyDelete
  2. Kérdés mi a cél. Az arányosság a cél? Mert eddig sosem az volt.

    ReplyDelete
  3. Értem én hogy egy arányos rendszerben nehézkesebb, döntésképtelenebb a kormány, kompromisszumokra kényszerülnének a kormánypártok, de a fidesz bebizonyította hogy visszatartó erő híján elszalad velük a ló (a másik oldallal ugyanígy elszaladna fordított helyzetben). Mivel jelenleg nincs olyan párt, akinek ilyen aránytalanul nagy hatalmat a kezébe adhatunk, legyünk csak igazságosak és mindenkinek annyi jusson, amennyit megszavaztak neki.

    ReplyDelete